Paušální daň - co je to - Výše paušální daně 2024 - pásma - Paušální daň 2025 - výše paušálu, pásma - Kdo spadá do 1. pásma paušální daně - Kdo spadá do 2. pásma - Kdo spadá do 3. pásma - Přihlášení k paušální dani - Podmínky a omezení pro paušální daň - Jen pro neplátce DPH - Výhodná pro OSVČ s činností hlavní - Splatnost paušální daně - Co zahrnuje paušální daň - Nemocenské pojištění - Zaměstnání jen malého rozsahu - Jiné příjmy jen do 50 tisíc - Porušení podmínek - Bez slevy na dítě a dalších slev daně - Evidujeme všechny příjmy - Úpravy při přechodu na paušální daň - Paušál platíme i v nemoci - Přihlásit, odhlásit, změnit pásmo - Ukončení paušální daně - Zákon -
Paušální daň je možnost, jak můžeme zjednodušit administrativu OSVČ vzhledem ke státu. Když se k paušální dani přihlásíme, budeme každý měsíc v jedné stejné částce hradit daň z příjmů i zdravotní a sociální pojištění. Po skončení roku nemusíme podávat daňové přiznání ani Přehledy pro pojištění. Evidujeme jen všechny příjmy během roku a pohledávky k 31.12.
Paušální daň je výhodná, když máme OSVČ jako hlavní činnost, nehodí se pro činnost vedlejší.
(Něco jiného jsou Paušální výdaje.)
Kdo spadá do jakého pásma viz níže.
Nejnižší sazbu paušální daně můžeme platit tehdy, když jsme:
Sazbu z 2 pásma můžeme platit tehdy, když jsme
Sazbu ve 3. pásmu budeme platit tehdy, když jsme OSVČ a nespadáme do 1. ani do 2. pásma.
Chceme-li se přihlásit do režimu paušální daně, oznámíme to finančnímu úřadu do 10. ledna.
Výjimkou je stitace, když jsme ještě nepodnikali. Pokud s podnikáním teprve začínáme (ještě jsme neměli IČ), můžeme vstoupit do režimu paušální daně během roku zároveň se zahájením podnikání. Pokud to neuděláme, budeme to moci udělat na počátku dalšího roku.
Přihlášení provedeme na formuláři Oznámení o vstupu do paušálního režimu. Oznámení můžeme doručit elektronicky, poštou i osobně na podatelnu.
Elektronicky podáme Oznámení online přes portál Moje daně.
Paušální daň nemůže mít každá OSVČ, musíme splňovat určité podmínky a respektovat řadu omezení:
Paušální daň můžeme využít jen tehdy, když nejsme plátcem DPH. Zjednodušeně to znamená, že naše příjmy za předchozích 12 mesíců nesmí překročit 2 mil Kč. (Když jsme Identifikovaná osoba k DPH, nevadí.)
Paušální daň je výhodná, když máme podnikání jako svoji hlavní činnost OSVČ, není výhodná u vedlejší činnosti OSVČ.
Paušální daň je splatná vždy ke 20. dni měsíce, na který platíme. První částka po vstupu (lednová) je splatná spolu s únorovou do 20. února.
Paušální daň zahrnuje daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. Například v každé měsíční částce paušální daně v základním pásmu je obsaženo zdravotní pojistné ve výši minimální zálohy, sociální pojistné ve výši minimální zálohy zvýšené o 15%, a také 100 Kč daně z příjmů.
Nemocenské pojištění není v paušální dani zahrnuto. Pokud tedy chceme být nemocensky pojištěni, musíme se k němu přihlásit a platit pojistné zvlášť. Přihlásit se můžeme buď hned na začátku prostřednictvím formuláře Oznámení o vstupu do paušálního režimu a nebo kdykoliv během roku standartní cestou, viz Nemocenské pojištění OSVČ.
Při používání paušální daně můžeme mít zaměstnání malého rozsahu, ale jen takové, které se daní srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů a neodvádí se z něj pojištění. Můžeme mít tedy například práci na Dohodu o provedení práce do limitu (nyní 10 tisíc Kč za měsíc) i Dohodu o pracovní činnosti do limitu (nyní 3999 Kč za měsíc). Důležité ale je, že k těmto výdělkům nesmíme podepsat Prohlášení k dani
V paušálním režimu nemůžeme mít příjmy z kapitálového majetku ani příjmy z nájmu ani ostatní příjmy, které v součtu přesahují 50 tisíc Kč za rok. Do tohoto součtu se nepočítají příjmy, které jsou nám zdaněny sraženou daní podle zvláštní sazby, například úroky na osobním účtu nebo úroky z držby cenných papírů.
Když během roku překročíme limit obratu pro povinné plátcovství DPH nebo porušíme jinou podmínku pro paušální daň (viz výše), musíme do 15 dnů informovat finanční úřad. Paušální zálohy budeme platit až do konce roku, ale po jeho skončení se budeme chovat, jako bychom v paušálním režimu nebyli. Podáme přiznání k dani z příjmů podle skutečnosti (daňové evidence) nebo pomocí výdajů procentem z příjmů a také Přehledy pro sociální a zdravotní pojištění.
Pokud využijeme paušální daň, nemůžeme si uplatnit daňové zvýhodnění plynoucí z daňové slevy na manžela či manželku. Nemůžeme využít ani daňovou slevu na dítě, ani daňový bonus na dítě.
V paušálním režimu si nemůžeme uplatnit ani další daňová zvýhodnění. Nemůžeme uplatnit slevu na invalidní důchod, na průkaz ZTP/P, ani ztrátu z minulých let, dary, úroky z hypoték, životní pojištění, penzijní připojištění, ani nemůžeme rozdělovat příjmy na spolupracující osobu.
V roce, ve kterém používáme paušální daň, evidujeme všechny příjmy. Musíme sledovat, zda se náš obrat za 12 předchozích měsíců nepřehoupne přes hranici povinnosti být plátcem DPH (nyní 2 mil Kč). Kdybychom se stali plátcem DPH, z paušální daně bychom vypadli.
Kromě příjmů evidujeme i pohledávky na konci roku a dlouhodobý majetek pro případ, že bychom přecházeli na jiný způsob zdanění (třeba výdaje procentem z příjmů nebo daňovou evidencí).
Nemůžeme si tedy uplatnit žádné výdaje skutečné, ani procentem.
Když přecházíme na paušální daň, tak se z hlediska úprav základu daně z příjmu chováme, jako kdybychom končili s podnikáním, k tomu blíže odstavec "Ukončení nebo přerušení podnikání" v článku Přechod.... Toto je ale vhodné řešit až po skončení roku, kdy budeme mít jistotu, v jakém režimu celý rok proběhl. Po přechodu na paušální daň je třeba podat také dodatečné pojietné přehledy pro zdravotní pojišťovnu i správu sociálního zabezpečení.
Platby paušální daně musíme každý měsíc zaplatit, i když jsme nemocní nebo máme karanténu.
Do 10. ledna je možné přihlášení k paušální dani, změna pásma i vystoupení viz Daňové formuláře.
Paušální režim můžeme ukončit z jakéhokoliv důvodu. Ukončíme jej ale také tehdy, pokud víme, že v následujícím roce přestaneme splňovat podmínky paušální daně.
Oznámení o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu nepodáváme během roku, kdy paušální režim trvá, ale až po jeho skončení, do 10. ledna.
Pokud porušíme některou z podmínek pro paušální režim, ukončí se povinně, ale také až na konci roku. Porušení podmínek posuzuje Finanční správa. Bude patrně třeba upravit daňový základ pro daň z příjmu.
Pokud jsme v paušálním režimu a ukončíme nebo přerušíme činnost OSVČ, paušální režim se ukončí.
§7a zákona o dani z příjmů.