Daňový paušál OSVČ (daň a pojištění)

Paušál OSVČ

Paušál OSVČ je dobrovolná platba částky, která nahrazuje zároveň daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Platí se jedinou částkou v měsíci na jeden účet a je stejná pro každého, kdo chce paušál použít. 

Když přejdeme pro některý rok na paušál, nepotřebujeme v té době účetní/ho ani pomoc s daněmi. Nemusíme vést daňovou evidenci ani vypočítávat výdaje, stačí evidence příjmů (a pohledávek a investičního majetku).

Nemusíme podat daňové přiznání k dani z příjmu ani Přehledy na zdravotní a sociální pojištění, měl by být podán pouze jedniný formulář. Měly by také odpadnout kontroly.

Jen neplátci s obratem pod 1 milion Kč

Paušál můžeme využít jen tehdy, když nejsme plátcem DPH a náš roční příjem z podnikání nepřesáhne jeden milion Kč.

Měsíčně 5469 Kč v roce 2021

V roce 2021 má být měsíční paušál 5469 Kč.

V této částce je minimální zdravotní pojistné 2393 Kč, minimální sociální pojistné zvýšené o 15%, což dělá 2976 Kč a 100 Kč daň z řpíjmů.

Komu se paušál vyplatí

Paušální úhrada se nám vyplatí tehdy, když máme samostatnou výdělečnou činnost jako svoji hlavní činnost a náš roční příjem se blíží horní hranici (tedy je o něco menší než 800 tisíc Kč). Dále viz následující odstavec.

Bez slevy na dítě a na manžela/ku

Pokud využijeme paušál, nemůžeme si uplatnit daňové zvýhodnění plynoucí z daňové slevy na manžela či manželku. Nemůžeme využít ani daňovou slevu, ale ani daňový bonus na dítě nebo děti.

Kdy bude schváleno? 

Schválení je velmi pravděpodobné v říjnu 2020, některé parametry mohou být ještě doznat změn.

Reklama

Dále vizte

Nejoblíbenější

Reklama

.

Naši partneři: 

Filtry na vodu na Filtrovani.cz

Filtry na vodu na Filtryvody.cz

Důchody-důchodci.cz

Turecko.org

Potřebné odkazy

Jakpodnikat.cz píše Jana Konečná. | Kontakt