Před zahájením podnikání nebo jiné samostatné činnosti si opatříme živnostenské oprávnění. Pro některé činnosti (například spisovatel) sice živnostenské oprávnění nepotřebujeme (blíže viz OSVČ bez živnosti), ale kvůli dani z příjmu je výhodnější živnost mít.
Nejdřív zajdeme na kterýkoliv živnostenský úřad a vyplníme Jednotný registrační formulář. Tím provedeme najednou všechny nezbytné registrace a ohlášení, tedy získání živnosti, registraci k dani z příjmu i oznámení zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Výpis z rejstříku trestů už nepotřebujeme, úřad si jej zajistí sám.
Zároveň můžeme provést i registraci k silniční dani, DPH nebo dani z příjmů za zaměstnance, podle toho, co budeme potřebovat.
Pokud neuděláme registrace a ohlášení pomocí Jednotného registračního formuláře, musíme to udělat jednotlivě na příslušných úřadech a pojišťovně. Například registraci k dani z příjmu fyzických osob na finančním úřadě do 15 dnů ode dne, kdy jsme začali vykonávat samostatnou činnost nebo přijali příjem, registraci k zdravotnímu a sociálnímu pojištění do 8 dnů.
Pokud budeme brát peníze v hotovosti a naše činnost již podléhá EET, zahájíme EET. Musíme to udělat před přijetím první tržby v hotovosti. - Povinnost vést EET ale neplatí až do konce roku 2022.
Evidujeme veškeré svoje tržby a pohledávky (vydané faktury) a vydáváme zákazníkům doklady. Kopie uschováme.
Zároveň je dobré si uschovávat doklady k našim výdajům a závazkům (přijaté faktury). Máme-li výdaje vysoké, uděláme z nich daňovou evidenci se skutečnými výdaji. Jsou-li výdaje nízké, spočítáme po skončení roku výdaje procentem z příjmů.
Důležité je vědět, zda musíme už během prvního roku platit zálohy na pojištění. Jestliže máme samostatnou činnost jako svoji hlavní činnost, platíme hned od prvního měsíce zálohy na zdravotní pojištění i sociální pojištění. Pokud ji máme jen jako vedlejší činnost, zálohy první rok neplatíme, pojištění doplatíme po konci roku podle Přehledů příjmů pro zdravotní pojišťovnu a sociální pojištění. Budeme-li mít při vedlejší činnosti nízký zisk, sociálnímu pojištění se zcela vyhneme - viz Sociální pojištění a nízký zisk.
Pokud jsme plátce DPH, vedeme také evidenci podle zákona o DPH. Zpočátku však patrně budeme fungovat jako neplátce DPH.
Pokud používáme auto pro podnikání, platíme čtvrtletně zálohy na silniční daň a po konci roku podáme daňové přiznání.
Měli bychom mít vlastní web, kde zákazníky informujeme o své nabídce a kontaktech na nás. Web se stane naším reklamním nástrojem, hlavně na počátku podnikání se vyplatí do reklamy něco zainvestovat.
Po skončení roku stanovíme příjmy, výdaje a zisk, použijeme k tomu daňovou evidenci nebo výdaje procentem z příjmů. Podáme daňové přiznání k dani z příjmu a zaplatíme daň z příjmu. Dále podáme Přehled příjmů zdravotní pojišťovně a Přehled příjmů pro sociální pojištění, a podle nich pojištění doplatíme. Veškeré povinnosti a termíny uvádí Daňový kalendář.
Aktualizováno dne 25.1.2021
Vytisknuto dne 15.4.2021
Původní adresa článku: https://www.jakpodnikat.cz/jak-zacit-podnikani.php