Výdělek na webu, Google AdSense

Je třeba mít volnou živnost

Ať už máme vlastní doménu a placený hosting nebo jen "free" stránky, je třeba mít živnostenský list, stačí volná živnost.

Živnostenskému listu se nevyhneme, ani když si necháme platit třeba jen jednou za rok nebo v případě, že jsme ještě ani nedostali zaplaceno nebo že nám na reklamy nikdo nekliká. Důležitá je soustavnost a účel dosažení zisku.

Budeme postupovat jako ostatní podnikatelé nebo samostatně výdělečné osoby, které začínají, viz Jak začít podnikat. Následující text již jen zodpovídá některé specifické otázky.

Příjmy z reklamy a daň z příjmů

Příjmy z reklamy zdaníme jako příjmy z podnikání.

Uplatníme výdaje podle skutečnosti nebo paušální výdaje. Paušální mohou být velmi výhodné, jestliže už nemáme žádné další příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti.

Daň z příjmů od Google AdSense

Příjmy od Google AdSense zdaníme podle předchozí kapitolky.

Sumu obdržíme v eurech buď šekem nebo na účet - jak si to nastavíme v AdSense. Platby na účet ale neumí přijímat všechny banky. Šek si necháme ověřit a připsat na účet v bance.

Většinou si necháme částku připsat v české měně, takže tuto částku pak zdaníme. Použijeme-li konto v eurech, viz cizí měna.

Jelikož Google nestrhává daň, nelámeme si hlavu dvojím zdaněním - zdaníme to jen tady, v ČR, v rámci všech ostatních příjmů z podnikání.

Příjmy od Google AdSense a DPH

Pokud nejsme plátce DPH, udělá z nás příjem za reklamy Google AdSense na našem webu identifikovanou osobu. Blíže viz AdSense a DPH.

Zpětné odkazy, výměna ikonek

Bezplatně vyměněné zpětné odkazy nebo ikony nejsou za účelem dosažení zisku, kvůli nim si živnostenský list pořizovat nemusíme.

Aktualizováno dne 25.2.2020
Vytisknuto dne 26.9.2021
Původní adresa článku: https://www.jakpodnikat.cz/reklama-na-internetu-adsense.php