Daňový portál, elektronické podání

Daňový portál Moje daně - elektronické podání

Daňové přiznání, kontrolní hlášení, souhrnné hlášení, vyúčtování či jiná podání finančnímu úřadu podáme online prostřednictvím aplikace finanční správy

Moje daně

Moje daně elektronická podání - formuláře

Moje daně - přihlášení

Přihlášení je trochu detektivka, úplně nahoře je vínový pruh a v něm odkazy, první je Online finanční úřad. Když na to klikneme, dostaneme se do přihlášení. Přihlásíme se pomocí své datové schránky (nebo přes identitu občana).

DIS+

Po prvním přihlášení do aplikace Moje daně se to zeptá, jestli chceme aktivovat DIS+, tedy daňovou informační schránku. Když to potvrdíme, systém nám ji ihned zřídí, takže se nám ukáže například kolik máme na daních přeplatek (nebo dluh). 

Vyplnění i odeslání přiznání i hlášení online

Po přihlášení do aplikace Moje daně jdeme tedy do DIS+ a pak do formulářů. Vybereme ten, který potřebujeme a vyplníme ho, osobní údaje jsou předvyplněné. Vyplňování přiznání nebo jiného formuláře je poměrně komfortní a návodné, nebála bych se toho.

Po vyplnění klikneme vpravo na Protokol chyb, a když tam aplikace nějaké najde a vypíše je, klikneme na každou jednotlivou chybu a rovnou ji opravíme. Pak znovu přejedeme protokolem chyb, a když už tam chyby nejsou, nebo jsou tam jen propustné chyby, které nechceme nebo neumíme opravit, tak formulář odešleme.

Nakonec si uložíme potvrzení o odeslání i kopii odeslaného formuláře (můžeme i vytisknout, ale to se zdá celkem zbytečné). 

Datová schránka

Od roku 2023 mají OSVČ, které vlastní IČO, povinně datovou schránku. Pokud nepoužijeme portál Moje daně (například používáme nějakou komerční aplikaci), vyplněné přiznání či hlášení uložíme do počítače a pak odešleme pomocí datové schránky. Nakonec si uložíme potvrzení o odeslání.

Infolinka

Při problémech můžeme zkusit infolinku 225 092 392.

Aktualizováno dne 11.11.2023
Vytisknuto dne 2.12.2023
Původní adresa článku: https://www.jakpodnikat.cz/on-line-danove-priznani.php