Identifikovaná osoba k DPH

Identifikovaná osoba - plátce pro zahraniční plnění

Identifikovaná osoba je plátcem DPH jen pro přeshraniční plnění, v České republice zůstává neplátcem (zjednodušeně řečeno). Nemá také nárok na odpočet zaplacené DPH. Pokud jsme již plátcem DPH, nemůžeme se stát i identifikovanou osobou. (Pozor na pojem "osoba identifikovaná k dani", ten znamená zase něco jiného.)

Google AdSense, AdWords i Facebook

Například máme-li příjem z reklamního systému Google AdSense, stává se z nás identifikovaná osoba, viz Google Adsense a DPH. Služby do zahraničí. 

Také používáme-li pro propagaci reklamní systém na Facebooku nebo Google AdWords, stává se z nás identifikovaná osoba, viz Reklamy na Facebook a Google AdWords a DPH. Nemusí jít o vysoké příjmy nebo výdaje, stačí pár korun, které z nás ihned udělají člověka s mnoha povinnostmi.

Další situace, které z nás dělají identifikovanou osobu, viz níže:

Povinná registrace

Identifikovaná osoba se z nás stává (a je třeba se zaregistrovat) z kteréhokoliv z následujících důvodů (podle §6 g-i Zákona o DPH):

Registrace do 15 dní

Přihlášku k registraci identifikované osoby musíme podat do 15 dnů ode dne, kdy jsme se stali identifikovanou osobou (viz výše).

Jak daňové přiznání a souhrnné hlášení

Pokud nám vznikne daňová povinnost, tedy pokud musíme zaplatit daň z důvodů, pro které jsme se zaregistrovali jako identifikovaná osoba, tak do 25. dne po skončení měsíce podáme přiznání k DPH, do kterého ale zapíšeme jen přeshraniční plnění. U tuzemských plnění totiž zůstáváme neplátcem DPH.

Pokud jsme poskytli pouze službu do EU, například umístili reklamu Google AdSense na svůj web, podáme měsíční souhrnné hlášení pro EU. V tomto případě nemusíme podávat přiznání k DPH, neboť nám nevznikla daňová povinnost.

Kontrolní hlášení identifikovaná osoba nepodává.

Zrušení registrace identifikované osoby

O zrušení registrace identifikové osoby můžeme požádat, jestliže

Aktualizováno dne 21.2.2019
Vytisknuto dne 26.1.2020
Původní adresa článku: https://www.jakpodnikat.cz/identifikovana-osoba-k-dph.php