Daňové paušály - přehled, srovnání, výhody

Paušální daň OSVČ

- nový komplexní paušál dosud dokončuje schvalovací proces.

Paušální daň - každý měsíc platíme na jeden účet místo tří. Částka zahrnuje daň z příjmů a zálohu na zdravotní i sociální pojištění. Výhody: nejjednodušší možná administrativa a evidence, žádné daňové kontroly, nepodáváme daňové přiznání ani Přehledy pojištění, na důchod nám jde o 15% víc než minimum. Nevýhody: zaplatíme skoro o pětistovku měsíčně víc, než kdybychom platili nejméně, co je možné.

Kdo využije: kdo má obrat (příjmy) za rok do 1 milionu Kč a není plátcem DPH. Vyplatí se, máme-li OSVČ jako hlavní činnost. Nejvýhodnější je, když se náš obrat blíží 1 milionu Kč.

Paušální výdaje procentem z příjmů

- dosud nejpoužívanější způsob výpočtu zisku.

Paušální výdaje procentem z příjmů - pro stanovení zisku (pro daň z příjmů a Přehledy pojištění) si výdaje vypočítáme po skončení roku určitým procentem z příjmů, Výhody: výdaje většinou vyjdou výhodněji než podle skutečnosti, takže máme nižší daň z příjmů a pojištění.

Kdo může využít: každá OSVČ, včetně plátců DPH. Vyplatí se patrně každému kromě toho, kdo má nákup a prodej zboží. 

Paušál na auto

- velmi oblíbený způsob uplatnění výdajů na auto u OSVČ, které uplatňují výdaje podle skutečnosti.

Paušál na auto - místo skutečných výdajů uplatňujeme kařdý měsíc paušální výdaj 4 až 5 tisíc měsíčně. Výhody: výdaje na auto takto vyjdou většinou vyšší  než podle skutečnosti, takže platíme nižší daň z příjmů a pojištění, také administrativa je jednodušší.

Kdo může využít - každý, kdo uplatňuje výdaje podle skutečnosti a používá auto pro podnikání. Vyplatí se patrně všem kromě taxikářů a přepravců.

Stravenkový paušál

Teprve se chystá, je v legislativním procesu.

Paušální daň z příjmů

Paušální daň z příjmů - starý, nepoužívaný způsob placení daně z příjmů - předem smluvíme daň s finančním úřadem.

Aktualizováno dne 23.11.2020
Vytisknuto dne 2.12.2020
Původní adresa článku: https://www.jakpodnikat.cz/pausal-danovy-vydajovy-auto.php