logopár slov pro podnikatele a ostatní OSVČ

Obnovení živnosti, přerušení, pozastavení

Přerušení živnosti, pozastavení živnosti

Provozování živnosti můžeme přerušit třeba na libovolnou dobu - na měsíc (například u sezonních prací) nebo celé roky. Pokud přerušíme živnost, tak nemusíme platit sociální (důchodové) pojištění. Ovšem nepojištěné měsíce se nám nezapočítají jako odpracovaná doba pro nárok na důchod.

Oznámení přerušení

Přerušení živnosti musíme oznámit do osmi dnů správě sociálního zabezpečení a svojí zdravotní pojišťovně, do patnácti dnů finančnímu úřadu.

Živnostenský úřad již sice informovat nemusíme, ale můžeme tam provést všechna oznámení prostřednictvím změnového listu. Šikovné je, že to můžeme provést na kterémkoliv živnostenském úřadě.

Pokud chceme během přerušení získat podporu v nezaměstnanosti, zajdeme i na úřad práce.

Obnovení živnosti

Živnost můžeme obnovit opět prostřednictvím změnového listu na kterémkoliv živnostenském úřadě. Nebo zajdeme zvlášť na správu sociálního zabezpečení a svoji zdravotní pojišťovnu.

Zrušení živnosti

Obdobně jako při přerušení. Nemusíme již dokládat souhlas finančního úřadu.

Od roku 2015 platí, že po čtyřech letech ode dne, kdy jsme zrušili poslední živnostenské oprávnění, budou všechny dosud zveřejněné údaje převedeny do části živnostenského rejstříku, která je neveřejná. Přístupné budou na vyžádání těm, kteří na to budou mít právo.

Aktualizováno 15.1.2015   Vytisknout   Našli jste chybu?

Reklama

Jakpodnikat.cz píše Jana Konečná. | Kontakt