Máme reklamu na Facebooku? Máme odvádět DPH. - Registrovat se jako Identifikovaná osoba - Proč? - Stejné je to s reklamou na Google AdWords - Daňové přiznání k DPH - Souhrnné hlášení - Kontrolní hlášení - Přepočet měn -
Když někdo prodává starý kočárek přes Facebook, nemusí se o daně starat. Jako OSVČ ale používáme reklamu pro své ekonomické činnosti a situace je jiná. Z toho, co jsme Facebooku zaplatili, musíme na český finanční úřad odvést DPH 21% a podat přiznání k DPH.
DPH musíme doplatit, ať už jsme plátce DPH nebo ne. Když nejsme plátce, musíme se elektornicky zaregistrovat jako identifikovaná osoba do 15 dní od služby.
Facebooku sdělíme své DIČ a ten by nám měl účtovat částky bez DPH, tedy nižší než soukromé osobě (to je třeba si ohlídat). DPH musíme v ČR v každém případě odvést, a to i tehdy, když by už bylo odvedeno třeba Facebookem i v Irsku. Je to proto, že jsme službu "zkonzumovali" v ČR.
Po skončení každého měsíce, ve kterém proběhla úhrada za reklamu, podáme daňové přiznání k DPH, kde částky uvedeme a DPH vypočteme a DPH zaplatíme finančnímu úřadu. Podrobně níže v odstavci "Daňové přiznání k DPH".
Jde o to, že jsme přijali službu s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku, který nemá sídlo ani provozovnu v tuzemsku. Případně má v tuzemsku provozovnu, ta se ale plnění neúčastní. Zjednodušeně řečeno - když nedostaneme za úhradu služby fakturu od subjektu s českým DIČ a s vyčíslenou českou DPH a nejde o čekého neplátce DPH.
Pro reklamu přes Google AdWords platí totéž, co pro reklamu na Facebooku, viz výše.
Po skončení měsíce podáme daňové přiznání k DPH. Do 25. dne po skončení měsíce, ve stejném termínu také zaplatíme DPH. Kdo má zdaňovací období čtvrtletní, podává čtvrtletně.
Facebook, AdWords: Úhrady za reklamu na Facebooku a na Google AdWords, tedy plnění z jiných zemí EU (zkontrolujme na faktuře nebo VAT):
- celkovou částku uvedeme na řádek 5 přiznání. Z ní vypočítáme základní sazbu 21% DPH a uvedeme na stejný řádek.
Plnění ze zemí mimo EU - kdyby třeba Facebook zrušil pobočku v EU, jak uvažuje, budeme údaje psát do této kolonky.:
- celkovou částku uvedeme na řádek 12 (13) přiznání. Z ní vypočítáme základní sazbu 21% DPH a uvedeme na stejný řádek.
Nárok na odpočet má jen plátce: Pokud jsme plátce DPH, uplatníme také nárok na odpočet DPH . Na řádek číslo 43 (44) opíšeme řádek číslo 5. Pokud máme údaj i na řádku 12 (13), uděláme součet.
Pokud nejsme plátce DPH, jsme Identifikovaná osoba a nárok na odpočet nemáme, takže na řádek 43 (44) nic nepíšeme a DPH pouze odvedeme. Coby identifikovaná osoba uvádíme v přiznání jen přeshraniční plnění, pro tuzemská plnění zůstáváme neplátcem DPH.
Do souhrnného hlášení tato plnění nepíšeme.
Kontrolní hlášení podává jen plátce DPH, identifikovaná osoba ne.
Plnění od osob usazených v EU (Google, Facebook...) uvedeme v kontrolním hlášení v části A.2. jednotlivě, i když jde o malé částky. Celkem to má dát dohromady částku z řádku 5 přiznání k DPH. Vypíšeme i jednotlivě dopočtené částky DPH, v základní sazbě 21%. Uvedeme i datum povinnosti přiznat daň, VAT (tedy DIČ) dodavatele a evidenční číslo daňového dokladu. Pomůže možná support.google.com.
Plnění fakturovaná ze zemí mimo EU uvedeme v části A.2. Protože podnikatel ze třetí země nemá VAT ID, necháme identifikaci dodavatele prázdnou.
Máme-li fakturu jen v cizí měně, tak ji pro účely DPH přepočítáme podle § 4 odst. 5 zákona o DPH, tedy pevným nebo denním kurzem vyhlášeným ČNB.