Termín přiznání po skončení roku - Online přiznání nebo papírový formulář - Co patří do daňového přiznání - Příjmy ze samostatné činnosti - Příjmy ze závislé činnosti - Příjmy z kapitálového majetku - Příjmy z pronájmu - Ostatní příjmy - Příjmy ze zahraničí - Ztráta, odčitatelné položky, daň a slevy daně - Zálohy daně - Přílohy k přiznání -
Po skončení roku podáme daňové přiznání k dani z příjmu. Pro podání přiznání a zaplacení daně z příjmu je stejný termín pro přiznání.
Přiznání vyplníme online nebo stáhneme a vytiskneme formulář nebo se stavíme pro formulář na finanční úřad.
Online vyplnění má spoustu výhod, hlásí to chyby a zapomenuté údaje, můžeme to online i poslat. Nemusíme mít ani datovou schránku, ale když to neposíláme datovkou, musíme to ještě vytisknout do 5 dnů donést lejstra na podatelnu finančáku. Když podáváme i přílohy (Přehledy příjmů od zaměstnavatelů, potvrzení o darech, a různá jiná), tak to nejdřív naskenujeme, abychom to mohli přiložit před online odesláním.
Do daňového přiznání patří všechny příjmy ze zdrojů na území ČR, ale i ze zahraničí. Vše, co jsme obdrželi hotově, bezhotovostně nebo fyzicky od 1. 1. do 31. 12. Nepatří tam osvobozené a další příjmy a příležitostné příjmy.
Příjmy ze samostatné činnosti uvedeme v Příloze 1. Výdaje spočítáme procentem z příjmů nebo uvedeme podle skutečnosti podle své daňové evidence. Pokud jsme uvedli výdaje podle daňové evidence, v příloze 1 vyplníme také tabulku o majetku a závazcích k 1. 1. a 31. 12. Pokud jsme měli zaměstnance, uvedeme celkovou sumu "hrubé" mzdy.
(Na papírovém formuláři částku z řádku 113 přepíšeme na řádek 37.)
Uvedeme všechny příjmy ze závislé činnosti, ze kterých nám byla odvedena zaměstnavatelem zálohová daň. Tedy normální pracovní poměr nebo i práce na Dohodu se zálohovou daní. Pro všechny tyto příjmy si vyžádáme od zaměstnavatelů Potvrzení o příjmech, která k přiznání přiložíme jako přílohy. Příjmy (hrubé, před odečtením daně a pojištění) ze všech potvrzení sečteme a součet zapíšeme na řádky 31 až 36. Součet daně z příjmu, kterou zaměstnavatelé odvedli z naší mzdy na finanční úřad, uvedeme na řádek 84.
Pokud jsme byli zaměstnaní na Dohodu a zaměstnavatel nám daň z příjmu srazil (srážková daň), můžeme si od něj rovněž vyžádat potvrzení a zahrnout tyto příjmy do příjmů na řádcích 31 až 36. Sraženou daň uvedeme na řádku 87a. Takto můžeme tuto sraženou daň získat zpátky, pokud jsme za celý rok měli spíš nižší příjmy.
Příjmy z kapitálového majetku zapíšeme na řádek 38.
Příjmy z pronájmu zapíšeme do Přílohy 2, přitom výdaje můžeme spočítat paušálem nebo uvést podle dokladů. Rozdíl příjmů a výdajů, základ daně, uvedeme na řádek 40.
Ostatní příjmy zapíšeme do Přílohy 2 a na řádek 39. Výdaje k těmto příjmům můžeme uvést jen u některých druhů ostatních příjmů, viz § 10 Zákona o daních z příjmů.
Pro příjmy ze zahraničí vyplníme Přílohu č. 3.
V 2. oddílu můžeme uplatnit ztrátu z minulých let.
V 3. oddílu můžeme uplatnit dary a další odčitatelné položky, zaokrouhlíme, nakonec spočítáme daň podle sazby daně.
Ve 4. oddílu spočítáme solidární zvýšení daně, pokud máme základ daně dost vysoký.
V 5. oddílu uvedeme slevy daně, na které máme nárok, a odečteme je od spočítané daně.
V 7. oddílu uvedeme daň z příjmu, kterou jsme odvedli na zálohách a/nebo nám byla odvedena či sražena zaměstnavatelem. Vyjde nám daňová povinnost, kterou musíme doplatit. Máme-li přeplatek, můžeme o něj požádat na poslední straně přiznání.
K přiznání přiložíme doklady, dokládající uplatnění slev daně (kromě základní slevy), odčitatelné položky, dary a příjmy ze zaměstnání. (většinou jsou třeba originály). Vyplníme tabulku pro přílohy na poslední straně a přiznání podepíšeme.
Aktualizováno 29.3.2022 Vytisknout Našli jste chybu?
Jakpodnikat.cz píše Jana Konečná. | Kontakt